Ako zatočiť s kunou?

02.11.2017

Kuna lesná a kuna skalná sú mäsožravce, ktoré žijú aj na území Slovenska. Na pohľad toto zviera je veľmi sympatické (milé), avšak zdanie klame. V skutočnosti ide o veľmi nepríjemného škodcu proti ktorému sa naozaj ťažko bojuje. Toto rýchle, obratné a pomerne vynaliezavé zviera si totiž s radosťou pochutnáva nielen na domácej hydine, vajciach a zajacoch, ale aj na kábloch v motore auta či materiáloch, používajúcich sa na zateplenie domov. Kunám sa dobre darí predovšetkým v stodolách a pôdnych priestoroch chát, chalúp a niekedy aj trvalo obývaných domov. Tieto nočné šelmy sa v blízkosti vášho príbytku budú zdržiavať predovšetkým ak chováte sliepky či holuby.

Hoci ide vskutku o roztomilého tvora, trvalá prítomnosť alebo časté návštevy kuny v našich obydliach nie sú príjemným zážitkom hneď z niekoľkých dôvodov. Nevítaného hosťa, ktorý sa usídlil na vašej pôde, pomerne skoro odhalíte predovšetkým podľa nadmerného hluku v nočných a skorých ranných hodinách. Ďalej podľa nepríjemného zápachu, ktorý signalizuje, že kuna si svoje teritórium označkuje svojimi výkalmi a nakoniec podľa zvyškov potravy. Táto šelma tiež v pomerne krátkej dobe dokáže zlikvidovať veľkú časť strešnej izolácie a rozhrýzť káble, takže sa vám ubytovanie tohto votrelca môže aj pomerne dosť predražiť. Nehovoriac o hydine či vtáctve, ktoré pre kunu môže predstavovať lákavú hostinu.

V prírodnom prostredí sa kuna živí hmyzom, plazmi, potkanmi, obojživelníkmi, dážďovkami či larvami a kuklami čmeliakov a ôs. Nepohrdne ani rôznym druhom sladkého ovocia. Naozajstnou pochúťkou sú však veverice, na ktorých si s radosťou pochutnajú oba spomínané druhy. Kedy kuna loví? To závisí od druhu. Kuna lesná je nočný tvor, ktorý cez deň viac-menej oddychuje. Živočích, ktorého ľudovo voláme "kuna domáca" je v skutočnosti kuna skalná, ktorá sa častokrát vyskytuje aj v blízkosti sídlisk a opustených budov. Tento druh loví bez problémov aj cez deň.

Metód ako chytiť kunu je hneď niekoľko. Jeden z najhumánnejších spôsobov je nastraženie pasce na kuny a jej následné vypustenie v prírode. Alternatívnym riešením náročného boja s kunou je, že sluch majú kuny obzvlášť citlivý, a preto môžete využiť najrôznejšie elektronické odpudzovače, ktoré vysielajú frekvenčné spektrum ktoré je pre kuny veľmi nepríjemné. Do menších priestorov sa hodia ultrazvukové odpudzovače. Pre väčšie plochy sú najúčinnejšie zariadenia fungujúce na princípe akustického vlnenia, ktoré majú vyššiu intenzitu, lepší odraz zvuku a umožňujú rozkmitanie aj za prekážkami. Veľmi praktické sú prístroje, ktoré automaticky menia frekvenciu, takže si zvieratá na nepríjemný zvuk nezvyknú. Niektoré akustické odpudzovače sú kombinované. Veľmi jednoduchým spôsobom ako kunu vyplašiť je nasmerovať na vstupy, ktorými kuna pravdepodobne prichádza, silné halogénové svietidlo s detektorom pohybu. Nočné ostré svetlo votrelcov úspešne vyľaká a od ďalších návštev odradí. Výborné sú aj spreje na odpudzovanie kún. Skúsiť môžete aj niektorý z babských receptov - na miesta, v ktorých sa kuna vyskytuje nastriekajte citrónovú šťavu, priložte WC osviežovače alebo doň umiestnite ostrihané ľudské vlasy, ktorých vôňa kunám veľmi vadí. Ak vám už boj so škodcom prerastá cez hlavu a chceli by ste siahnuť po jede alebo otrave na kuny dávajte si pozor. Pretože na území SR podľa vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky z 10.augusta 2009 ktorou sa vykonáva zákon č.274/2009 Z.z. o poľovníctve vyhl. č. 172/75 Zb., č. 231/97 Z.z., č. 230/01 Z. z., 489/2013 Z. z. kuna patrí do poľovnej zvery a tak kunu nesmiete otráviť ani zabíjať. Len v prípade ak máte platný poľovnícky preukaz a to v mesiacoch: január, február, december. Ak si neviete poradiť z kunou sami, mali by ste čo najskôr kontaktovať firmu alebo osobu, ktorá je v odbore spôsobilá a má skúsenosť s ich odchytom.