Likvidácia Ploštice posteľnej
ručne vám priblížime problematiku Ploštice posteľnej (Cimex lectularius) a akých chýb je potrebné vyvarovať sa pri jej likvidácii v domácnostiach alebo ubytovacích zariadeniach
Ploštica posteľná z biologického hľadiska
Je bezkrídly hmyz, ktorého je ťažké sa zbaviť, no v súčasnosti zažíva vďaka intenzívnej migrácii ľudí po Európe svoj návrat. Samička dorastá do veľkosti 4 až 8 mm, samček je zvyčajne o trochu menší. Má ploché oválne telo hrdzavohnedej farby, ktoré sa po nasatí krvou sfarbí do červena. Ploštice sú guľaté a môžu mať aj vyše 1 centimetra. Pri dostatku potravy kladú vajíčka, ktoré lepia na nedostupné miesta (voľným okom sú ťažko viditeľné). Za noc vie samica naklásť až päť vajíčok, pričom za celý život ich je približne päťsto. Z vajíčok sa za 14 až 20 dní vyliahnu larvy, ktorým na dosiahnutie dospelosti stačia dva mesiace. Dospelá ploštica sa dožíva približne 14 mesiacov a môže čakať na hostiteľa bez akejkoľvek výživy viac ako 140 dní.
Ako identifikovať výskyt Ploštice posteľnej?
nájdenie živého jedinca alebo zvlečenej kože (zvlečená koža po vývoji ploštice),
štípance na rôznych častiach tela počas spánku (hlavne na slabinách, krk, ruky, členky),
čierne bodky na ráme posteli alebo na stene je vlastne trus ploštice.
Čo nás upozorní na to, že máme ploštice?
V prvom rade to je alergická reakcia na štípance, u niektorých ľudí, ktorí prišli do kontaktu s plošticou. Doba prejavu môže byť 2-4 dni. Ideálne je nájsť parazita a miesto kde sa skrýva. Avšak to nie je také jednoduché, pretože ploštice sú počas dňa dobre ukryté a čas ich kŕmenia je v nočných hodinách. Jeden z hlavných indikátorov výskytu ploštíc je trus, ktorý vylučujú. Ide o tmavohnedé až červenohnedé drobné bodky pripomínajúce makové zrniečka, po ktorých keď prejdeme vlhkou handričkou, zanechajú červenohnedé fľaky.
Odkiaľ prišli a aké choroby spôsobujú ploštice?
Časy keď ploštice prebývali len v neporiadku sú dávno preč. Môžete si ich doniesť z dovolenky v kufri, na oblečení z autobusu alebo aj s nábytkom (niektorí odborníci tvrdia, že ich môžu doniesť aj vtáky, a preto by v blízkosti ľudských obydlí nemali byť hniezda). Vyskytujú sa na miestach, kde sa vystrieda značné množstvo ľudí ako sú hotely a internáty.
Väčšina lekárov vám povie, že sa nemáte čoho báť a ploštice žiadne choroby a infekcie neprenášajú. Napriek tomu bolo v laboratórnych podmienkach dokázané, že môžu hostiteľa nakaziť aj hrozivými ochoreniami ako mor alebo vírus HIV. Vedecký tím vo Vancouveri dokonca prišiel na skutočnosť, že malé ploštice sú schopné prenášať baktérie, ktoré sú imúnne voči antibiotikám.
Ploštice a cestovanie
Niekoľko dobrých rád, ktoré sme skonzultovali s internetovým portálom www.dombezskodcov.sk, odporúčame dodržať pred samotným ubytovaním sa na izbe ešte pred vybalením batožiny, ale aj pri návrate z dovolenky, školenia, internátu. Takáto kontrola Vám zaberie maximálne 15 minút.
Pred cestou si skontrolujte recenzie na internete o vašom hoteli.
Aj v najluxusnejšom hoteli môžu byť ploštice!
Svoje oblečenie pred cestou zabaľte do plastových vreciek.
Skontrolujte posteľ, matrac, závesy, obrazy a všetky škáry v izbe.
Predtým, než skontrolujete izbu, batožinu si odložte v kúpeľni.
Počas kontroly v izbe nesvieťte, ale použite baterku (ploštice sú svetloplaché).
Ak máte podozrenie, že sú vo vašej izbe ploštice, kontaktujte ihneď manažéra.
Ak vám vymenia izbu, neuspokojte sa so susednou izbou.
Po príchode domov kufor vyprášte následne operte alebo očistite horúcou parou.
Všetko oblečenie vyperte na vyššej teplote (60°C).
Keď si myslíte, že máte doma ploštice, v prvom rade sa uistite, že ide naozaj o ploštice. Nezačnite panikáriť! Neodporúčame, aby ste začali s likvidáciou ploštíc svojpomocne. Mali by ste čo najskôr kontaktovať firmu alebo osobu, ktorá je odborne spôsobilá a má skúsenosť s ich likvidáciou.